Apple ka prezantuar iPhone 13 dhe iPhone 13 mini gjatë konferencës së djeshme. Pajisjet shfaqin një pamje të re me një sistem me dy kamera, të cilat janë të vendosura në mënyrë diagonale. Modelet e reja më ekonomik të Apple vijnë në pesë ngjyra të reja: rozë, blu, të zezë, të bardhë dhe të kuqe. Dhe sigurisht, ka një proçesor të ri brenda.A15 Bionic – është CPU-ja më i shpejtë në çdo telefon inteligjent, deri në 50% më i shpejtë sesa konkurrenca për detyrat intensive grafike. GPU me katër bërthama jep deri në 30% grafikë më të shpejtë dhe ka edhe një motor të ri nervor me 16 bërthama. Çipi është bërë duke përdorur proçesin e prodhimit 5nm dhe Apple mburret se ka gati 15 miliardë transistorë brenda.Konsumatorët nuk do të kenë një ekran plotësisht të pandërprerë në iPhone-in e ri: Smartfoni i fundit i Apple ka ende një nivel (notch) për kamerën e tij të përparme në krye të ekranit, por është më i vogël se në të kaluarën. Ka një aparat fotografik me kënd të gjerë 12 MP dhe një aparat fotografik me kënd ultra të gjerë 12 MP. Kjo do të thotë se kapet 15 për qind më shumë dritë sesa me modelet e mëparshme. Përveç kësaj, është instaluar stabilizuesi fizik i imazhit. E gjithë gjëja qëndron në një strehë alumini të bërë nga materiali i ricikluar.Softueri i kamerës është zgjeruar për të përfshirë një funksion që supozohet të sjellë pak Hollywood në smartphone. Quhet “Mënyra kinematografike” dhe imiton lëvizjet e kamerës së filmave artistikë. Me prezantimin e teknologjisë 5G vitin e kaluar, kompania ka shtuar këtë vit antena më të avancuara. Gjithashtu thotë se duke kombinuar softuerin, baterinë dhe çipet e reja, iPhone 13 ka një jetëgjatësi 2.5 orë më shumë ndërsa 13 mini 1.5 orë më shumë.  


iPhone 13 do të jenë i disponueshëm duke filluar nga 799 dollarë dhe iPhone 13 Mini do të kushtojë 699 dollarë.  Kapaciteti minimal I hapësirës do të jetë 128 GB. /iPhoneAlbania

0 komente:

Post a Comment