Apple prezantoi serinë iPhone 12 në një konferencë që u mbajt dje, me katër modele: iPhone 12 Mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro dhe iPhone 12 Pro Max. Tashmë janë bërë edhe krahasimet e para mes tyre. Ja cilët janë dallimet mes iPhone 12,  iPhone 11 dhe iPhone XR.


Dizajni


iPhone 12: 146.7 x 71.5 x 7.4 mm, 164g

iPhone 11: 150,9 x 75,7 x 8,3 mm, 194 g

iPhone XR: 150.9 x 75.7 x 8.3 mm, 194g


Apple iPhone 12 ka korniza alumini dhe është katror në vend se të ishte i rrumbullakët, dhe vjen me një sistem të dyfishtë të kamerave të pasme në këndin e sipërm të majtë. Apple iPhone 11 dhe iPhone XR ofrojnë një dizajn të ngjashëm me modelet iPhone 12 në atë që të dy vijnë në një numër ngjyrash, ofrojnë një kornizë alumini. Por iPhone XR dhe 11 janë më t1% rrumbullakosur se modelet e iPhone 12, transmeton Telegrafi.


IPhone XR është rezistent ndaj ujit IP67, megjithatë, mundëson që ajo të zhytet deri në një metër për 30 minuta, ndërsa iPhone 11, iPhone 12 janë të gjitha të vlerësuara me IP68. iPhone 12 dhe iPhone 11 të gjithë kanë një kamerë të dyfishtë të pasme, Ndërkohë, iPhone XR ka një kamerë të vetme të pasme.


Ekrani


iPhone 12: 6.1 inç, OLED, rezolucion 2558 x 1170 piksel, HDR, 1200 nit

iPhone 11: 6.1 inç, LCD, rezolucion 1792 x 828 piksel, pa HDR, 625 nit

iPhone XR: 6.1 inç, LCD, rezolucion 1792 x 828 piksel, pa HDR, 625 nit


iPhone 12 ka ekran OLED me HDR dhe një shkëlqim maksimal prej 1200 nit. iPhone 12 ka një ekran 6.1 inç me një rezolucion 2532 x 1170 piksel. iPhone 11 dhe iPhone XR të dy kanë ekrane 6.1 inç, Liquid Retina LCD me një rezolucion prej 1792 x 828 piksel. As iPhone 11 as iPhone XR nuk kanë HDR dhe nuk janë aq të ndritshëm sa iPhone 12, megjithëse do të vëreni mungesën e HDR vetëm nëse i vendosni krah për krah me një nga iPhone 12.


Kamera


iPhone 12: Kamera e pasme dyfishe (kënd i gjerë 12MP dhe kënd ultra i gjerë), kamera e përparme 12MP TrueDepth

iPhone 11: Kamera e dyfishtë e pasme (kënd i gjerë 12MP dhe kënd ultra i gjerë), kamera e përparme 12MP TrueDepth

iPhone XR: Kamera e vetme e pasme (12MP), kamera e përparme 7MP TrueDepth


iPhone 12 ka kamerë të pasme të dyfishtë, të përbërë nga një sensor me kënd të gjerë 12 megapiksel me hapje af / 1.6 dhe një sensor me kënd ultra të gjerë me hapje af / 2.4. iPhone 11 gjithashtu ka një kamerë të dyfishtë në pjesën e pasme, të përbërë nga një sensor 12-megapiksel me kënd shumë të gjerë me një hapje të f / 2.4 dhe një sensor me kënd të gjerë me një hapje pak më të ngushtë të f / 1.8 në krahasim me iPhone 12.


Modelet iPhone 12 gjithashtu kanë regjistrim video HDR me Dolby Vision deri në 30 fps. Ndërkohë, iPhone XR ka një kamerë të vetme 12 megapikselë me një hapje f / 1.8, stabilizim optik të imazhit dhe zoom digjital deri në 5x.


Hardware


iPhone 12: Çipi A14, 64/128/256, Dual SIM 

iPhone 11: Çipi A13, hapësira ruajtëse 64/256/512 GB, Dual SIM

iPhone XR: çip A12, hapësirë ëruajtëse 64/256/512 GB, Dual SIM 


Një nga ndryshimet kryesore midis modeleve të iPhone 12 dhe iPhone 11 më të vjetër dhe iPhone XR është hardueri. Siç do të prisnit, iPhone 12 ka një pajisje të fortë, duke lëvizur nga çipi A13 i vendosur në iPhone 11 dhe A12 në iPhone XR tek çipi A14.


Të katër modelet vijnë me mundësi ruajtje 64 GB, 128 GB dhe 256 GB dhe microSD për zgjerimin e hapësirës nuk është i disponueshëm në asnjë model. Modelet iPhone 12 kanë aftësi 5G, ndërsa iPhone 11 dhe iPhone XR janë vetëm 4G.


Çmimi


iPhone 12: Nga 799 dollarë

iPhone 11: Nga 599 dollarë

iPhone XR: Nga 499 dollarë


iPhone 12 fillon me 799 dollarë. Me prezantimin e modeleve të iPhone 12, Apple iPhone 11 tani fillon me 599 dollarë. iPhone XR fillon në 499 dollarë, duke e bërë atë një alternativë më të lirë. Apple iPhone 12 ka disa përmirësime mbi iPhone 11, me procesorin, ekranin e përmirësuar, dizajnin e rafinuar dhe aftësitë 5G si dallimet më të mëdha. /iPhoneAlbania

0 komente:

Post a Comment