Objektivat e prodhimit të iPhone X për këtë vit janë shumë larg asaj që premtonte Apple kur prezantoi telefonin e 10 vjetorit të iPhone më 12 Shtator. Dërgesat fillestare të telefonit të shumëpritur të Apple nuk do të kalojnë shifrën e 20 milion njësive, vetëm gjysmën e sasisë së planifikuar.

Problemet me prodhimin dhe sensorët e teknologjisë së njohjes së fytyrës janë shkaktarët kryesor që çuan në shkeljen e premtimeve të Apple. Sipas Nikkei, Apple ka prodhuar vetëm 10 milion iPhone X në muaj ndërsa prodhimi është rritur nga fundi i shtatorit. iPhone X del në shitje më 3 Nëntor për 999 dollar.

Aksionet e kompanisë ranë me 0.1%. një deklaratë të ngjashme ka dhënë edhe analisti i mirënjohur i KGI Ming Chi Kuo i cili tha të Premten se Apple nuk do të ofrojë më shumë sesa 3 milion iPhone X ditën kur do të debutojë. /iPhoneAlbania

Kategoritë: , ,

0 komente:

Post a Comment