Më në fund erdhi edhe jailbreak i shumëpritur për iOS 6.x. Tani mund të kryeni jailbreak në iPhone, iPad dhe iPod Touch që kanë të instaluar iOS 6.x. Në këtë artikull do ju shpjegojmë si të veproni në mënyrë më të detajuar. Le ta shohim së bashku guidën tonë hap pas hapi:

Çfarë na nevojitet?
 • iPhone, iPad, iPod me iOS 6.1
 • iOS 6.0, iOS 6.0.1, iOS 6.0.2, ose iOS 6.1
 • Evasi0n - Shkarko
Guida

Hapi 1: Shkarkoni programin Evasi0n në kompjuterin tuaj.

Hapi 2: Lidheni iPhone, iPad ose iPod Touch me kompjuterin me anë të kavos USB. Ju këshillojmë të bëni përpara një backup me iTunes ose iCloud, ti bëni restore pasjisjes tuaj me anë të iTunes, dhe të instaloni versionin më të ri të iOS, aktualisht iOS 6.1.

Hapi 3: Hapni programin Evasi0n në kompjuterin tuaj. (Shtypeni dy herë)


Hapi 4: Shtypni butonin "Jailbreak" dhe prisni... kini pak durim dhe mos e shkëpusni pajisjen tuaj. Në një farë pike do ju kërkohet të zhbllokoni pajisjen tuaj dhe të shtypni tek një ikonë që ju shfaqet në ekran me emrin "Jailbreak". Shtypeni dhe evitoni çdo veprim në iOS dhe iTunes deri sa evasi0n të ketë përfunduar.Pasi të ketë përfunduar ky proçes, do të shikoni ikonën e programit Cydia në Home.


Nëse proçesi bllokohet tek ndonjë pikë, duhet të rihapni programin evasi0ns të fikni dhe rindizni pajisjen tuaj, dhe të kryeni përsëri proçesin.


Nëse çdo gjë shkon mirë, proçesi do të zgjasë pak minuta. Në fund të proçesit do j'u shfaqet në ekran imazhi i evasi0n me një sfond të bardhë.


Ajo që duhet të bëni pastaj është të hapni Cydia për herë të parë, dhe të filloni të shkarkoni programet që dëshironi. Për ju që bëni jailbreak për herë të parë, pas pak do të publikojmë disa artikuj që do ju ndihmojnë të zbuloni programet më të domosdoshme për jailbreak.

Guida është mjaft e thjeshtë dhe besoj se nuk do të ketë paqartësi. Megjithatë, për çdo problem mund të komentoni më poshtë dhe ne do ju ndihmojmë. Vazhdoni të lexoni iPhoneAlbania, pasi sot, dhe në ditët në vazhdim do të publikojmë disa artikuj mjaft interesant për ju. /iPhoneAlbania

126 comments:

 1. do beni ndonje guide per ne me SAM-in?

  ReplyDelete
 2. une kam iphone 4 5.1.1 ama e perdori me gevey aka munsi me shti 6.1 edhe me rujt modemin

  ReplyDelete
 3. Cydia del vete si ikone ne iphone mbasi i ben te gjitha keto me siper ?

  ReplyDelete
 4. o mbet te ni faqe e bardh edhe po shkrun Finding offsets po vonohet? e npc osht complet a duhet me prek diqka a kryhet vet

  ReplyDelete
 5. Kliko ikonën e Evasion që të shfaqet në iPhone, aty ku shkruan "Jailbreak"

  ReplyDelete
 6. Do bëjmë një guidë sa ta testojmë!

  ReplyDelete
 7. une kam 4s me gevey ios 5.1.1 me bene me ba update ios 6.1 dhe a bllokohet flm

  ReplyDelete
 8. e kam te zhbllokuar iphonin 4s me gpp sim ios6.0.1, e del ndonje problem nese e beje jailbreak ?

  ReplyDelete
 9. po un qe e kam te bllokuar si mund ti bej jailbreak

  ReplyDelete
 10. pse nuk mund te instaloj asgje tweek nga cydia?

  ReplyDelete
 11. o po un qe kam te bllokuar ka nai shanc ti bej jailbreak??

  ReplyDelete
 12. qeshtut pom del aty nfaqe te evasi0n kur po e boj per Windows

  Webhelyek
  Melléklethiba

  A kért melléklet nem található.

  ReplyDelete
 13. Po du me ja bo restore, qe me qit 6.1 edhe kur po e boj " Restore iPhone", pe qet qit error Software for this iPhone is not available.Make sure you have the latest version of iTunes, un e kom verisonin e fundit t'iTunes cka eshte problemi?
  iPhone 4, iOS 5.1.1

  ReplyDelete
 14. ne iphone 4s unlocked une e perfundova jailbreak dhe qdo gje shkoi ne rregull per nja 7 min. u kry

  ReplyDelete
 15. Për momentin duhet të presësh pasi nuk ka asnjë program që e ruan basebandin.

  ReplyDelete
 16. Duhet të informohesh për tipin e Gevey që ke: A punon për iOS 6.

  ReplyDelete
 17. Jo, asnjë lloj problemi, mund ta bësh!

  ReplyDelete
 18. Duhet të presësh sa të dalë një zgjidhje!

  ReplyDelete
 19. Shkarkoje iOS manualisht nga këtu: http://www.iphonealbania.net/p/firmware-ios.html dhe më pas provoje dhe një herë ti bësh restore.

  ReplyDelete
 20. Cdo gje qe perpiqet te download nga Cydia del error ms e ka nga ngarkesa apo cfare ? Dhe mund te me jepni nje artikull ku keni disa repo qe permbajne prog te bkr,falrminderit :)

  ReplyDelete
 21. Është mbingarkesë, do të bëjmë disa artikuj në vazhdim edhe për programet më të mira nga Cydia.

  ReplyDelete
 22. ne rregull e bera Jailbreak por ne cydia nuk po mund te instaloj asgje

  ReplyDelete
 23. perse nuk ben te instaloj tweeks nga cydia

  ReplyDelete
 24. me fal po une qe e kam te hapur me gevey mund ta bej jailbreak ?

  ReplyDelete
 25. edhe une te njejtin problem kame si gjith shumica nuk instaloj dot as nje tweeks

  ReplyDelete
 26. Kam nje iphone 3gs e bera update ne ios 6.1 por nk arrij ta aktivizoj si iphone pasi esht i bllokuar dhe kur tentoj ta bej jailbreak me thot qe me perpara duhet ta bej activate iphone,cfare me sygjeroni te bej??

  ReplyDelete
 27. si mundemi me downoladu installous 5 ose ndonje tjeter i ngjajshem si ky flm

  ReplyDelete
 28. instalova jailbreak por kur e shuaj tel nuk hapet (del vetem shenja e apple), duhet ta lidhesh me itunes qe te hapet

  ReplyDelete
 29. hey une e kam 3GS kur po kqyri me ba jb po ma qet se pa e aktivizu smun me ba ..... a sban pa e aktivizu a? une smuj me aktivizu se se kam full unlock

  ReplyDelete
 30. e bera jailbreak po kur e shuaj tel nuk hapet pa u lidhur me itunes

  ReplyDelete
 31. Dendi, kjo ''Injecting remount payload'', se aty kam ngecur, zakonisht vonon apo do kem une ndonje problem?

  ReplyDelete
 32. a mund tani te instaloj cracked apps ne iphone 4s pasi qe e bera jalibreak ?

  ReplyDelete
 33. duhet te preshesh vlla se ashtu me doli dhe mua mu vonua pak

  ReplyDelete
 34. ej spo bon more me instalu kurgjo po del

  po del NetDB. opennodename nor servename provided or not known edhe niher mbet nboot kur e ndala menxi u dhez? spo doket qaq nregull

  ReplyDelete
 35. kame gevey i-4s

  ReplyDelete
 36. Faleminderit dhe respeskte se jeni 1sha :) km rreth 2 vjet qe ndjek faqen tuaj dhe me keni ndihmuar sh here :)

  ReplyDelete
 37. Ah, qenkam ne rregull dmth, vetem duhet te pres...ok po pres! Faleminderit Kliti!

  ReplyDelete
 38. A mundem edhe apple TV ta bej jailbreak dhe nese bej a mundem pastaj te shikoj filma gratis. Flm

  ReplyDelete
 39. Faleminderit per pergjegje, po ku ta le iOS ?, ne desktop apo diku ne ndonje folder?

  ReplyDelete
 40. A mund te dihet iphone 4 factory unlocked a punon me shpejte me ios 5.1.1 apo me ios 6.1

  ReplyDelete
 41. a pi bon diku me instalu ndoni tweks prej cydia a jo?

  ReplyDelete
 42. qka osht prob spo instalohet as ni program pi CYDIA edhe pse u ba Jailbreak pa problem

  ReplyDelete
 43. Pse nuk po funksionin asgje nga CYDIA
  Asnje produkt nuk po mund te instalohet ?

  ReplyDelete
 44. a mund te bej iphone jailbreak nga OS 5.1.1 ne 6.1 iphone eshte me GEVEY

  ReplyDelete
 45. My device not foud !!!! O shqype e kam instalu ios direkt ne paisje pa itunes edhe back up i kam bere ne cloud vetem me iphone ... Per momentin kam windows 7 edhe nuk e kam instalu itunes ... E shkarkova kte EVASION e hap por qe nuk e detekton paisjen iphon 4s

  ReplyDelete
 46. i bera jb po nuk po me hapet iphone sepse e fika dhe vetem rri shenje e apple

  ReplyDelete
 47. o shef pse nuk po em hapet tele vetem rri shenja e apple

  ReplyDelete
 48. p.r.sh. kam iphone 4 6.1 full unlock dhe nese bej tash jailbreak a me humbet aktivizimi a jo qe me perdor me kejt kartat 04.12.05 firmware

  ReplyDelete
 49. NE IPHONE 5 6.1 U INSTALU PER 5MINUTA FALEMINDERIT IPHONEALBANIA

  ReplyDelete
 50. pse nk arrij dot te instaloj ultrasnow tek cydia?

  ReplyDelete
 51. Eshte hera e pare qe beje nje jailbreak, deshta mu siguru para se me kry kete proces, nese me del ndonje problem gjate procesit ose me ndalet ne gjysme per shkak te rrjetit te dobet te internetit a ka ndonje rrezik mi humb te dhenat ne iPhone ose mu blloku telefoni?

  ReplyDelete
 52. me gel sapo klikoj mbi ikonen e jb ne iphone ??? e kam me cip a ka te beje ??

  ReplyDelete
 53. ne ios 6.1 kam problem me wi-fi, a mund te me thoni pse?

  ReplyDelete
 54. sapo e bera 4s gjithcka per mrekulli por si ta nxjerr installus pasi hackulo nuk eshte i vlefshem

  ReplyDelete
 55. mua nuk me punon xsellize

  ReplyDelete
 56. E kom bo restore iphonin 3gs iOs 4.3.3 po qetasht kur po du me aktivizu qi per me bo update ios 6.1 spom aktivizohet, po shkrun: Your iPhone could not be activated because the activation server is temporarily unavialible. Try connecting your iphone to itunes to activ ate it or try again in a couple of minutes.
  if this problem persist, contact Apple support at apple.com/support!
  e kam provu edhe me itune me ba aktiv po apet nuk po ban njejt pe qet
  flm!!!!!!

  ReplyDelete
 57. pershendetje! kam nje iphone 3gs , e kisha me ios 6.0 dhe i bera ubdate 6.1 por tashi me me thot fut kodin pin te kartes per te aktivizuar ....por e fik e ndez telefonin fus dhe pinin dhe ma nxjerr po te njejten gje ....cfar mund te bej mund te me thoni gje ?

  ReplyDelete
 58. Qysh me e aktivizu bre ni iPhone 4 iOS 6.1 Sim Locked me gevey e kam pas me ver. 5.1.1 po e bona update thash hait ta bio jelibreak evasio???!!! me ndihmonii????!!!

  ReplyDelete
 59. Nëse ke një Gevey që nuk punon me iOS 6 nuk e aktivizon dot.

  ReplyDelete
 60. Provo ta futësh kartën në një telefon tjetër dhe të heqësh pinin e kartës.

  ReplyDelete
 61. Nëse e ke pasur më përpara me Ultrasn0w, duhet të presësh pasi akoma nuk punon për iOS 6.1, nëse jo atëherë provoje nesër pasi mund të ketë mbingarkesë.

  ReplyDelete
 62. Këto janë alternativat: http://www.iphonealbania.net/search/label/Installous
  Unë të sugjeroj vShare.

  ReplyDelete
 63. Nuk është normale, provoje ti bësh restore me iTunes dhe më pas Jailbreak. (normalisht bëji një backup përpara që të ruash materialet që ke në iPhone)

  ReplyDelete
 64. Provo të mbash shtypur butonin Home dhe Power për 10 sekonda.

  ReplyDelete
 65. Provoje disa herë, ose të ndërrosh kompjuter. Përndryshe do të duhet ti bësh restore me iTunes dhe më pas Jailbreak. (normalisht bëji një backup përpara që të ruash materialet që ke në iPhone)

  ReplyDelete
 66. Sigurohu njëherë përpara që Gevey që ke punon edhe për iOS 6.1. Kontakto kompaninë ku e ke blerë.

  ReplyDelete
 67. Ka mbingarkesë, provoje nesër!

  ReplyDelete
 68. Mundesh, falë këtyre programeve: http://www.iphonealbania.net/search/label/Installous

  ReplyDelete
 69. patjeter duhet te behet restore dhe nese kemi update te ios 6.1 vetem me backup?

  ReplyDelete
 70. pershendetje...pse nuk mund te instaloj as gje nga cydia ...me del error ...

  ReplyDelete
 71. patjeter duhet te behet restore edhe nese iphone eshte bere update 6.1 vetem me back up jo restore?

  ReplyDelete
 72. ibere restore apo vetem back up?

  ReplyDelete
 73. doja te dija i bete restore iphone para jailbreak?

  ReplyDelete
 74. Është mirë ti bësh restore, por mund ti bësh jailbreak edhe direkt.

  ReplyDelete
 75. Provo të mbash shtypur njëherë butonin Home dhe Power sëbashku për 10 sekonda.

  ReplyDelete
 76. Mund të bësh vetë Apple TV 1 ose 2 ndërsa 3-shin jo!

  ReplyDelete
 77. Duhet të presësh Ultrasn0w pasi nuk ka për iOS 6.1 akoma

  ReplyDelete
 78. Ka mbingarkesë, provoje nesër.

  ReplyDelete
 79. hulumto pak ne internet se e gjen behet por dush pak te hulumtosh se nje shoku im e ka ba

  ReplyDelete
 80. e instalova cydia po ku mund ta gjej programin installous ?

  ReplyDelete
 81. Serveri i Cydias eshte i sterngarkuar, duhet te pritni pak :D

  ReplyDelete
 82. pershendetje !

  kam nje iphone 3gs por mesa shof eshte lock factory , e bera restore sepse kisha ios 6.0 tashi ka marre ios 6.1 por nuk mund ta aktivizoj si iphone dhe per ta aktivizu perdori redsnow ce kam perdor kur kisha ios 6.0 por kur i bej lailbreak me kete redsnow aktivizohet si iphne por nuk me instalohet cydia ...se di ncs mund te me ndihmoni ca te bej

  ReplyDelete
 83. glen nuk ekziston ma installous po instalo vshare asht njajt si installous

  ReplyDelete
 84. hin apet te redsnow shko select ipsw e di ma edhe shkon just boot edhe te instalohet

  ReplyDelete
 85. pershendetje e kam nje iphone 4 a mun te me tregoni si mundem ta bej unlock sim iphoni esht me version 5.1.1 edhe baseband 04.12.02

  ReplyDelete
 86. e kam nje iphone 3gs e kam ndrru versionin e kam ba unlock sim edhe tash mu ka fik edhe nuk me shfaqet asgje ne ekran, e kam lidh me pc me redsn0w e bej jaibrek perseri ne ekran te pc shkon mir procedura a ne ekran te ip... nuk me shafqet asgje vetem zi qka mund ti bej????

  ReplyDelete
 87. po kam shkarku versionin e redsnow per ios 6.1 dhe spo me ben thash mos ka ndonje menyr tjeter

  ReplyDelete
 88. Pasi i bera jailbreak normalisht pa asnje error, cydia me jep mesazhin: "Failed to fetch" per disa repo a ka ndonje problem

  ReplyDelete
 89. une e kom iphone 4 full unlock,dhe e kom jailbreake untethered me versionin 5.0.1..a ka naj problem nese i boj UPDATE dhe pastaj RESTORE ne iTunes dhe e instaloj versionin 6.1 dhe e boj jailbreake me EVASI0N a um behet perseri Untethered??

  ReplyDelete
 90. hallloo a ka pergjigjje a jo

  ReplyDelete
 91. hallloo a ka pergjigjje a jo

  ReplyDelete
 92. O gjon si instalohet vshare

  ReplyDelete
 93. edhe une iphone 5 e kryva jailbreakun me sukses per rreth 7 minuta gjithqka nrregull vetem edhe nje pytje e kam per adminin tash na qe e kena ba jailbreak a eshte edhe unlock per sim?

  ReplyDelete
 94. pse spo e pranon cydia ne iphone 5 ket cydia.hackulo.us?

  ReplyDelete
 95. Po du me ja bo restore, edhe kur po e boj " Restore iPhone", pe qet qit error Software for this iPhone is not available.Make sure you have the latest version of iTunes, un e kom verisonin e fundit t'iTunes cka eshte problemi?
  iPhone 4 iOs 5.1.1
  amo nuk pom lejon, e morra manualisht ipsw dhe prap spo behet restore.
  Edhe nje date te iTunes, lart restore.
  Your iPhone software is up to date. iTunes will automatically check for an update again on 2/11/2013,

  ReplyDelete
 96. kur po e conektoj iphonin me kompjuter edhe po e hapi evasi0n nuk pom del me ja bo jailbrak?

  ReplyDelete
 97. Mirmbrema. Kam instaluar cydia dhe kam instaluar disa tweeks. Por tani me del cydia shum e vogel. Me ka ndodhur nje her sot pastaj i bera restore dhe e bera jailbreak perseri. Prap instalova tweeks dhe prap me del e vogel cydia as sa gjysma e ekranit kam iPhone 4. A esht kjo shkak i mbi ngarkeses apo vetem mua me ndodh. Ju lutem iPhone Albania te me ndimoni???

  ReplyDelete
 98. a tuhet pa qeter ta kem te instaluat iTunin amir

  ReplyDelete
 99. mfalni kam iphone 4s 6.01 por osht me gevey per sim kartel a guxoi me i ba jailbrak

  ReplyDelete
 100. me fal une e instalova tani në fund të proçesit 'u shfaqe në ekran imazhi i evasi0n me një sfond të bardhë dhe ketu ne iphone 4s dhe keshtu ka qe 5 min cfar te beje?

  ReplyDelete
 101. Nuk është normale që të zgjasë shumë. Prit pak, nëse nuk përgjigjet, fiike iPhone dhe rindize dhe bëje përsëri nga fillimi. Nëse ta bën përsëri, bëji restore me iTunes dhe më pas jailbreak.

  ReplyDelete
 102. Pershendetje i kam ber update iphone 3gs po kur filloj me be jailbreak me evasi0w me nxjerr ket **Error The attached device is not activated. You need to activate it before you can apply the jailbreak.** si mund ta aktivizoj iphone-in? flm shum

  ReplyDelete
 103. Pshd! a ka mundesi dikush per naj udhzim se si ta largojm Safe Mode???

  ReplyDelete
 104. une pasi e kam kryet te gjithe proceduren Jailbrake, Iphone me nuk starton, a mundet me me ndihmu dikush flm?

  ReplyDelete
 105. a mund te bej jailbreak ne ios 6.0.1 tek iphone 4 te bllokuar nga kompana zvicerane dhe se a kan ndonje problem apo a mund ta baj pastal unlock se po kam frik ta bej ??

  ReplyDelete
 106. Restore e kam bër me parë tani vetëm backup

  ReplyDelete
 107. qe ku e di guiden se te instalosh vShare

  http://www.iphonealbania.net/2012/08/vshare-nje-alternative-e-vlefshme-e.html

  ReplyDelete
 108. kam iphon 4 s i zhbllokuar me x-sim a mund ti hedh ios 6.1 dhe muand ti bej jailbreak

  ReplyDelete
 109. Kam Iphone 3GS Jailbreaked me baseband 6.15.00 ,dhe e kam bere fillimisht backup ne Itunes,pastaj e kam instaluar IOS 6.1 dhe tani nuk po arrij ta aktivizoj,permes WIFI me thot se serverat jane te ngarkuar provoje me vone ose kontaktoje Applen,kurse ne Itunes thote "We ares sorry.......",por assesi nuk arrij ka dy dite.E jailbreak spo arrij dot ta beje pasi sapo ta lidh me ndonjerin prej programeve si Evasion,redsnow,etj me tgot se nuk mund te kryesh jailbreak pa e aktivizuar Iphonin.Ju lutem a ka ndonje zgjidhje!?

  ReplyDelete
 110. Kur i bejme backup kemi nevoje per pjesen e kartes ose kur i bejme jeaillbreak???

  ReplyDelete
 111. A ka more naj njeri qe jep pergjigje ktu!?

  ReplyDelete
 112. Hackulo.us eshte mbyllur

  ReplyDelete
 113. Pershendetje deshta tju pys se a mund te me ndimon dikush se si ta bej resotre iphonin 3gs te ja qes ios 5.1.1 dhe me qfar program duhet te ja qes me itunes apo egziston program tjeter se me itunes me qet errorra ju lutem te me tregoniii!!!

  ReplyDelete
 114. Ndihme . Kam nje ipod touch 2g me ios 4.2.1 por gati se cdo program per te instaluar kerkon se paku ios 4.3 si mund ta zgjidh ket problem. Kam provuar me jailbrek , whitedoor etj. Por deri tani skam pas sukses. Ndonjeri qe ka ndonje informacion.

  ReplyDelete
 115. Pershendetje  Kam Iphone 4 S me version 6.1.1 sapo kam bere update dhe
  asnjeher nuk kam pasur cydia e as jailbreak dhe ne te vertet nuk e di qfar
  funksioni kryen apo sit e perdor ato.  Tani si mund ti instaloj keto ne ihone timin ju lutem.  Albrimi

  ReplyDelete
 116. neгvus facialis Blеnԁs for tantriс massageBeautiful blends for maѕsаging
  the fаce and bгain robe, accοmρanied with theiг
  ducky drinks аnԁ othеr little gifts liκe chocolates.
  Addtionаl information: moге than articles on
  massаgesAt the top of my aгticle, clіck SUBSCRIBE and pеriods of intellectual woгd roughly the
  liκе issues; it just became agitаtеd when our comments ωere superchargеԁ with еmotion.
  If it is, іt volition yes: Enјoy
  the Tаntrіc Μassage Massage...

  Feel free to surf to my website - tantra london

  ReplyDelete
 117. Pershendetje

  Kam iphone 5 ios 6.1 nuk eshte full unlock eshte me gevey pra nuk i pranon te gjitha kartat si mund ta bej jailbreak dhe te me funksionojm perseri mir ????

  ReplyDelete
 118. nqs e ke full unlock atehere nuk iken

  ReplyDelete
 119. PErshendetje un e kam fshir cydian nga iphone e kam remov cydia installer nga cydia a mund ta instaloj perseri cydan

  ReplyDelete
 120. Duhet të ribësh Jailbreak nga fillimi!

  ReplyDelete
 121. pershendetje kam iphone 4s me ios 7.0.3 a mund te bej jalibreak iphonin me ket version.

  ReplyDelete
 122. po mund te besh jailbreak me evasi0n

  ReplyDelete