Kemi kohë që e presim këtë jailbreak dhe ka pak minuta që është i disponueshëm për shkarkim, Absinthe 2.0 që bën të mundur jailbreak untethered për iOS 5.1.1. Siç ju a kishim premtuar, në këtë artikull do ju tregojmë hapat që duhet të ndiqni për të bërë jailbreak dhe për të instaluar Cydia në pajisjet tuaja.


Informacion
 • Ky është një Jailbreak i tipit Untethered dhe funksionon në mënyrë analoge me Redsn0w pasi nuk krijon një Custom Firmware por reagon direkt në versionin e sistemit operativ të instaluar në pajisjen tuaj.
 • Absinthe i suporton të gjitha pajisjet Apple përshirë iPhone 4S dhe iPad 3
 • Absinthe kryen Jailbreak të iOS 5.1.1  
Çfarë ju nevojitet?
 • Një pajisje çfarëdo Apple me iOS 5.1.1
 • Sistem operativ Mac ose Windows
 • Absinthe – Download
Shënim 1: përpara se të lëshonte Absinthe, Chronic Dev Team këshilloi që të shkoni tek Settings > General > Restore dhe klikoni "Delete Settings Contents". Kjo do ta bëjë proçesin e jailbreak më të shpejtë.

Shënim 2: pasi të keni bërë jailbreak, kini kujdes se çfarë instaloni. Nëse Apple do të leshojë iOS 5.1.2 nuk duhet ta instaloni atë, pasi do të humbisnit jailbreak.

GUIDA

1. Shkarkoni "Absinthe" nga linku i sipërm ose nga këtu dhe pastaj hapni aplikacionin në kompjuterin tuaj.


2. Lidhni pajisjen tuaj me kompjuterin dhe pastaj shtypni butonin "Jailbreak". Programi do të bëjë të gjitha hapat vetë në mënyrë automatike, pa pasur nevojë që të vendosni pajisjen tuaj në DFU manualisht. Në ekran do të shfaqet ikona "Restore" dhe proçesi mund të zgjasë pak. Mos u merakosni pasi çdo gjë funksionon në rregull, mos shtypni asgjë deri sa të përfundojë.


3. Pasi të përfundojë restore, pajisja juaj do të fiket dhe rindezet, gjatë kësaj kohe Absinthe do të dërgojë disa file për instalimin e një loader të Absinthe për iOS. Do ju shfaqen mesazhe si: Sending initial data, Waiting for reboot, Waiting for device to finish booting, Preparing jailbreak data dhe ne fund Sending payload data. Mos kryeni asnjë veprim në pajisjen tuaj deri sa të mbarojë proçesi, që mund të kërkojë pak minuta.

4. Pasi të përfundojë ky proçes, atëherë mund të shkëpusni pajisjen tuaj nga kompjuteri. Do të keni Cydia të instaluar në pajisjen tuaj.

Kjo është guida që kemi përgatitur për ju. Nëse keni ndonjë problem ose paqartësi, ju ftojmë të komentoni më poshtë. Për të gjithë ato që kanë një iPhone Sim-locke, më vonë do të publikojmë një artikull për të shpjeguar edhe situatën e tyre. /iPhoneAlbania

29 comments:

 1. A vlen ky Jailbreak edhe per Iphone 4s me Gevy Sim?

  ReplyDelete
 2. e provova por nuk e instalon cydian. 

  ReplyDelete
 3. kam provuar disa here ne iphone 4s 5.1.1 nuk intsalon cydian

  ReplyDelete
 4. Qe te kryeni jailbreak me sukses duhet ta perditesoni pajisjen tuaj ne 5.1.1 dhe hapat jane shume te thjeshte, behet cdo gje automatikisht!

  ReplyDelete
 5. un kam nje iphone 4.3.3  3gs si mund te bej update te ios sepse kur e lidh me itune nuk me ben update?

  ReplyDelete
 6. e kam ipod touch 4g dhe iOS 5.1.1 dhe e kam provuar 5 her dhe nuk ben. e ndoqa guiden te regullt. e bera back up dhe pastaj erase all ipod dhe pastaj i bera jailbreak po nuk beri asnjeher asnje gje. di gji si tja bej???

  ReplyDelete
 7. un kame nje iphone 4  dhe e kom ne ios 5.1 jaibroken tethered si ta bej me ket proceduren e re qe te mos humb edhe zhbllokimin qe e kom bo me  sam ticked dhe programet e instaluara.  

  ReplyDelete
 8. A ben ne iphone 4s , ios 5.1 ?

  ReplyDelete
 9. Cfare ndodh me ios 5.1 ne iphone 4 tethered ( jailbroken me redan0w) nese i bej jailbreak me kete menyre ? I behet upgrade edhe sistemit apo vazhdoj te qendroj ne ios 5.1 me untethered?

  ReplyDelete
 10. Fute telefonin dfu mode dhe te pyet per restor po ce ki problem me be zhbllokim mos e prek se duhet me ba custom ipsw me redsnow qe ta ruash basba
  Po deshe ma teper me dit ta jap homailin
  Un e provova me iphon 4

  ReplyDelete
 11. po anen telefonike e zhbllokon qe tr funksjon me te gjith SIM ?

  ReplyDelete
 12. nuk pom ban e kam 4s 5.1.1 dhe krejt shkon si duhet ne fund mushet plot dhe shkrun qe u kry por ne iphone nuk esht 

  ReplyDelete
 13. TE GJITH ATYVE QE NUK I BAN ME 4s 5.1.1   shkoni tek kjo faqe  
  http://greenpois0n.com/ edhe shkarkoni absinthe 2.0.1 asht per 4s  BAN 100% 

  ReplyDelete
 14. Jo nk ka lidhje qe te zhbllokosh iphone. Ky eshte thjesht jailbreak pastaj ka menyra te tjera qe dalin fare jailbreak qe ta zhbllokosh iphone.

  ReplyDelete
 15. O admin a dihet gje per untethered jailbreak per ios 5.1 iphone 4 . A ia vlen te kaloj ne 5.1.1. Iphonin e kam aktualisht te bllokuar . E kam fjalen a eshte me mire te rri ne 5.1 per te pritur ndonje unlock te mundshem apo te kaloj ne 5.1.1 se keshtu mund te jete me mire per unlock?

  ReplyDelete
 16. Ndonje lajm per ios 5.1 untethered jailbreak ne iphone 4?! A duhet te kaloj ne ios 5.1.1 apo te rri ne kete te vjetrin?! Iphonin e kam te bllokuar dhe po pres per ndonje unlock te mundshem.....,

  ReplyDelete
 17. po ky jailbreak eshte edhe per 5.1 edhe per 5.1.1. ti beji jailbreak versionit qe ke 5.1 mos i bej update sepse nk ka rendesi. po doli ndonje mundesi qe te besh unlock njesoj eshte si per 5.1 edhe per 5.1.1

  ReplyDelete
 18. ky version i ben unlock edhe ios 5.1. un te keshilloj te rrish tek ios 5.1 per momentin

  ReplyDelete
 19. Pasi e perfundova te gjithe proceduren si me lart, ne fund Cydia me doli ne Iphone mirepo nuk po funsionon, nuk hapet !
  Ndersa kur po tentoj qe prap ta bej proceduren prej fillimit ateher me del ne mesazh qe thot: ERROR: device already jailbroken ... detected untether.
  Si mund ta fshije Cydian nga Iphoni ? apo si mund ta rregulloje kete problem?

  ReplyDelete
 20. kur perpiqem te downlodoj abisnthe si per mac ashtu edhe per windows me thote qe Page not found. Cfare mund te bej per kete????

  ReplyDelete
 21. une e bona update 5.1.1 tash as nuk po muj me aktivizu me SAM as me bo untetherd po m'thot spo ta njeh iphonin abisinithe dmth e bona m.... krejt

  ReplyDelete
 22. Njerz. Ndimmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
  Kam patur ios 5.1 dhe kam bere sot update ne 5.1.1 me build (9B208) por nuk i gjeje nje zgjidhje te beje Jailbreak. Ka ndonje zgjidhje te kaloj ne nje verzion me te vjeter ose ne ate me build 9B206

  ReplyDelete
 23. sukses. Ia arrita qellimit. flm

  ReplyDelete
 24. admin a ka mundesi me e dit pse kur po e klikoj une me downloadu Absinthe per windows nuk po hapet faqja po e qet page not found,a ka naj problem te momentit ne faqe apo ku eshte problemi,...

  ReplyDelete
 25. Nqs të duhet vetëm Untether, atëherë e ke mundësinë me Rocky Racoon 5.1.1 Untether.

  ReplyDelete
 26. sa kohe zgjat normalish sps deri tani nga momenti qe klikova jalibreak kaluan 20 min

  ReplyDelete
 27. Mund të zgjasë edhe 30 minuta por varet nga kompjuteri. Provoje më mirë me Redsn0w pasi Absinthe nuk punon mirë në çdo PC http://www.iphonealbania.net/2012/06/si-te-instaloni-jailbreak-untethered.html

  ReplyDelete