Nëse keni një iPhone SIM-locked të bllokuar me një kompani të huaj, dhe nuk arrini ta përdorni atë me kartat shqiptare, që sot ka një zgjidhje të re. Falë punës së Locktar Sun është e mundur të zhbllokojmë pjesën telefonike të iPhone, falë SAM, një tweak që mund të shkarkohet falas nga Cydia. Më poshtë keni hapat që duhe të ndiqni për të kryer këtë zhbllokim.

Kjo metodë e re, është testuar edhe nga Dev Team të cilët kanë konfirmuar funksionimin e saj. Ajo bën të mundur zhbllokimin e pjesës telefonike të të gjithë iPhone-ve të huaj SIM-locked, duke bërë kështu të mundur përdorimin e iPhone me çdo lloj karte që nuk është ajo origjinalja. Më poshtë keni të gjitha hapat që duhet të ndiqni.

Çfarë na nevojitet?
 • iPhone 3GS, iPhone 4 ose iPhone 4S
 • iTunes i përditësuar në versioni e fundit
 • iOS 5.0.1 ose iOS 5.1 të instaluar në iPhone
 • Një lidhje me internetin
 • Jailbreak (Untethered 5.0.1 - Tethered 5.1)
 • Operatori telefonik me të cilin është i bllokuar telefoni (Prsh. AT&T)
 • Kartën Sim që dëshironi të zhbllokoni, të jetë në iPhone
Guida
- Kryejmë jailbreak të pajisjes tonë duke përdorur Redsn0w;

- Nga Cydia klikojmë Manage dhe më pas Source;

- Shtojmë këtë repo: http://repo.bingner.com dhe klikojmë Add;


- Tani kërkojmë paketën SAM, e instalojmë atë dhe rikthehemi në SpringBoard ku do të gjejmë ikonën e SAM në iPhone;


- Për siguri ju këshillojm të bëni një backup të "activation ticket" biletës së aktivizimit, duke përdorur  Redsn0w, këtu gjeni guidën tonë: Si të bëni backup të iPhone Unlock "activation ticket". Kjo proçedurë do të na lejojë të kemi një backup të biletës së aktivizimit, në rast se proçedura nuk do të shkojë me sukses ose nëse Apple në të ardhmen do të bllokojë aktivizimin normal të iPhone-it tonë.

- Më pas hapim programin dhe klikojmë Utilities;


- Zgjedhim De-Activate iPhone;


- Sigurohuni që poshtë Subscriber Artificial Module, opsioni Enabled të jetë aktiv, klikojmë tek Method dhe zgjedhim “By Country and Carrier”;


- Pasi të kemi aktivizuar progrmamin SAM, dhe të kemi zgjedhur By Country and Carrier in Method. Vjen tani pjesa më e rëndësishme e guidës tonë, lexoni me kujdes: duhet të zgjedhim së pari në "Country" shtetin e operatorit me të cilin iPhone është i bllokuar nga fabrika. Për shambull, nëse iPhone funksionon vetëm me kartat kanadeze, duket të zgjedhni Canada (si në foto). Më pas duhet të zgjedhni operatorin telefonik me të cilin iPhone është i bllokuar nga fabrika; për shembull nëse iPhone-i juaj funksionon vetem me AT&T, atëherë duhet të zgjedhni këtë operator.

- Për disa operatorë janë të disponueshëm më shumë se një ID për kartat SIM. Në këtë rast, duhet të zgjedhim poshtë SIM ID numrin që korrispondon me versionin tuaj të kartës SIM. Kjo mund të gjëndet mjaft thjeshtë, duke futur karën SIM origjinale dhe duke hapur SAMPrefs. Nëse nuk keni mundësinë të vendosni kartën SIM origjinale, sepse e keni hedhur ose nuk e keni pasur ndonjëherë, duhet të bëni disa tentativa: nëse në hapat e mëpasëm iTunes nuk arrin të aktivizojë pjesën telefonike, duhet të filloni edhe një herë proçedurën, duke zgjedhur një tjetër SIM ID.


- Në Carrier më pas do të zgjedhim operatorin telefonik në kartës SIM që duam të përdorim;


- Tani klikojmë tek More Information dhe kopjojmë numrat që ndodhen në IMS poshtë SAM Details;


- Gjithmonë duke qëndruar tek More Information klikojmë tek Spoof Real SIM to SAM;


- Tani kthehemi në faqen kryesore të SAM dhe vendosim kodin IMSI që kopjuam më përpara, në vendin përkatës. Tani mund të mbyllim aplikacionin SAMPrefs;


- Lidhim iPhone me iTunes dhe hapim telefonin;

- Klikojmë tek numri i telefonit në seksionin Info të iTunes me iPhone-in e lidhur deri sa nuk gjejmë ICCID me numrin përkatës. Nëse ky numër nuk shfaqet, duhet të ribëjmë të gjithë hapat nga fillimi. Nëse numri shfaqet, e shkëpusim iPhone nga kompjuteri dhe mbyllim iTunes;


- Rihapim SAMPrefs dhe ç'aktivizojmë opsionin Enabled poshtë Subrscriber Artificial Module;

- Rilidhim iPhone me iTunes ku do na shfaqet një mesazh error “Failed to activate” është çdo gjë normale, mbyllim iTunes dhe e rihapim atë;
- Në këtë pikë, pasi të presim pak, duhet të shfaqet sinjali i kartës tonë SIM në iPhone;

Kujdes: Nëse pasi të keni ndjekur këto hapa për të zhbllokuar pjesën telefonike të iPhone, nuk ju vijnë më njoftimet push, këto mund të rregullohen thjeshtë duke hapur  SAMPrefs dhe duke shtypur Clear push. Dmth, lidhni iPhone me iTunes, dhe njoftimet push duhet të rikthehen si më parë. Duke ndjekur guidën tonë, mund të përdorni vetëm kartën Sim për të cilën keni bërë të gjithë këtë proçedurë. Mos harroni të bëni backup të activation ticket siç e shpjeguam më lart, që mund të ju duhet më vonë.Shënim: Nëse mund të ju ndihmojë, këtu keni edhe zgjidhjen e njërit nga përdoruesit më të rregullt të faqes tonë: Keli61946
Për të gjithë ju që nuk keni kartën origjinale dhe nuk e dini "original carrier", duhet të ndjekni hapat tek video dhe në vend të "find by country" ti bëni autodetect pastaj të kopjoni IMSI tek SAM dhe vendoseni tek SIM që ndodhet më, lart mos i beni spoof. Sigurohuni që numrat tek SAM dhe SIM te jenë njelloj pastaj shkoni tek faqja kryesore dhe kopjojeni dhe aty tek imsi pra 3 ims të jenë njëlloj, pastaj si tek video jepni atempt activation dhe nqs janë njëllojo ato imsit do ju dalë ekrani i zi, që do të thotë se jeni në rregull. Jepni dissable Sam-it si tek video pastaj hapni itunes dhe në fillim do të thotë please put originali sim, hiqeni dhe vendoseni aq herë deri sa te dali iPhone failed to activate,  dhe më pas jeni në rregull.
iPhoneAlbania

116 comments:

 1. Ben per baseband 04.11.08

  ReplyDelete
 2. Po ben per çdo lloj basebandi

  ReplyDelete
 3. Ok po e provojm iher ishalla na ben :d

  ReplyDelete
 4. Po nese nuk e di vendin e sakte se nga vjen iphone si i behet ?

  ReplyDelete
 5. Provo tek kjo faqja inei.info vendos imein tend dhe te jep informacionet dhe me cfare operatori eshte i bllokuar.

  ReplyDelete
 6. a muni me posti edhe listen e kejt vendev me 
  IMS 

  ReplyDelete
 7. po ketu ku thot: 
  Në Carrier më pas do të zgjedhim operatorin telefonik në kartës SIM që duam të përdorim; pse nk del PLUS i shqiperise??

  ReplyDelete
 8. per Kosov qfar contry nuk ka hiq qaty qysh muj me gjet a mun nai kush me m tregu tung 

  ReplyDelete
 9. Nuk ke nevoj per Kosova por per vendin ku eshte i bllokuar iPhone lexo prap 


  - Pasi të kemi aktivizuar progrmamin SAM, dhe të kemi zgjedhur By Country and Carrier in Method. Vjen tani pjesa më e rëndësishme e guidës tonë, lexoni me kujdes: duhet të zgjedhim së pari në "Country" shtetin e operatorit me të cilin iPhone është i bllokuar nga fabrika. Për shambull, nëse iPhone funksionon vetëm me kartat kanadeze, duket të zgjedhni Canada (si në foto). Më pas duhet të zgjedhni operatorin telefonik me të cilin iPhone është i bllokuar nga fabrika; për shembull nëse iPhone-i juaj funksionon vetem me AT&T, atëherë duhet të zgjedhni këtë operator.

  ReplyDelete
 10. ma prishi msn ky imei.info a ka naj tjeter ? mesa pas un thujshe qe se ka blloku kerkush, ska info se kush e ka bllocku ?

  ReplyDelete
 11. pershendetje e kam  nje problem mu  me eshte blloku iphoni krejt,u shym dhe nuk po funksionon me,a dini me m tregu qka asht problemi,pe lidhi me itunes pe qet qe smun mu lidh thot se eshte nje problem dhe nuk mund te lidhet

  ReplyDelete
 12. harrova te ju them se Nga Cydia  e bera at repo... pastaj instalova  SAM edhe u shym edhe nuk po funksionon

  ReplyDelete
 13. JU LUTEM SI I BEHET KUR NUK E DIN NGA KA ARDH IPHONE ?? KUSH MUND TE ME NDIHMOI ???

  ReplyDelete
 14. shiko tek www.imei.info, fut imein dhe prit ta gjej. eshte falas

  ReplyDelete
 15. po pse thoni vetem per os 5.0.1 ose 5.1? Ketu thuhet per cdo firmware 
  http://www.techsliver.com/unlock-any-jailbroken-iphone-on-any-baseband-and-firmware-how-to/

  ReplyDelete
 16. FLM PO E BERA SHUM E THJESHT ISHTE. SI DI UN PO PERDOR TE GJITHA ATO QE ME JEP SI NRthelizardking44 NGAQE SE KAM SIM ORIGJINALEN..E SPO E HAP DOT 

  ReplyDelete
 17. si u be kjo pune me eshte blloku celulari si te ja bej

  ReplyDelete
 18. Po i ke bere backup duke përdorur iFunbox siç eshte e shpjeguar tek guida, ashtu e kthen dhe njehere si e kishe

  ReplyDelete
 19. Provoni te beni automatic ne vend te by country and carrier, per disa e gjen automatikisht shtetin dhe ID

  ReplyDelete
 20. Po e kemi shpjeguar lart qe eshte mire ta besh qe po pate probleme mund ta sistemosh me backup. 


  Provo te ribesh edhe njehere te gjith proçeduren, nuk do çfare te them tjeter!

  ReplyDelete
 21. Faleminderit djema e ndoqa guiden hap pas hapi siç e kishit shpjeguar ju, edhe pse e bera 2-3 here me ne fund ja dola. Tek carrier e zgjodha automatic dhe ma gjeti sepse Country and Carrier nuk po e gjente 

  ReplyDelete
 22. jam duke bere jailbrake perseri ne menyre qe te mund ta provoj prape

  ReplyDelete
 23. si i behet kur nuk ke karten sim origjinale ???????????'

  ReplyDelete
 24. Duhet te shkosh me tentativa, siç e ke te shpjeguar edhe lart


  Nëse nuk keni mundësinë të vendosni kartën SIM origjinale, sepse e keni hedhur ose nuk e keni pasur ndonjëherë, duhet të bëni disa tentativa: nëse në hapat e mëpasëm iTunes nuk arrin të aktivizojë pjesën telefonike, duhet të filloni edhe një herë proçedurën, duke zgjedhur një tjetër SIM ID.

  ReplyDelete
 25.  flm  pe pergjigjjen . un  dua ta aktivizoj me voadfone al , por vetem nje sim id me del , si tja bej ?

  ReplyDelete
 26. Provoje autodetect ne vend te country and carrier vendos automatic sepse me sa duket ka probleme me njohjen e Shqiperise si shtet. Dhe provo te vendosesh ID qe te jep

  ReplyDelete
 27. sherben ky program edhe per iphone me chip ??

  ReplyDelete
 28. edhe me  autodetect nuk del gjo, as me coustum bundle nuk eshte asnje kompani shqiptare.   problemi shte se kur i jep spoof real to  sim to sam  tek tw 2 pjeset dalin nr qe nuk jane njesoj me ate qe i bona copy. kom shum her qe e provoj , ndoshta do ishe me mir qe te vendosnit nje gude te re pa karten origjinale sepse kom pershtypjen se shumica jane kshu si un.  ju faleminderit 


     

  ReplyDelete
 29. kjo e bo qe  te punoj pa chip me sa mora vesh un, dhe i jep mundesine edhe atyne qe  i kan bo update gabimisht dhe tashi kan ngel tek bb 4.11.08.  po qe duhet te kesh karten origjinale qe ta bosh pa problem si  ke video 

  ReplyDelete
 30. Per mua ja vlejti fatmiresisht e kisha kartelen origjinale dhe tani perfundimisht mund te bej telefonata, sa oer informim kam nje iphone 4 dhe qe ishte i bllokuar nga at&t dhe me firmware 04.11.08 por me kete forme u debllokua. Nuk e di nuk kam cte them veq se ju falemnderit qe na e ofruat kete informate qe une kam te pakten 4 muaj qe e kerkoj

  ReplyDelete
 31. E papame cuna . Sapo zhbllokova iphonin tim 4g gsm ios 5.1 baseband 04.12.01 . Very Nice....

  ReplyDelete
 32. na  duhet nje  guide pa karten origjinale  , po e di nai njoni te na e thoj ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

  ReplyDelete
 33. Ju faleminderit shum , kam iPhone 4G nga kompanija Swisscom e Zvicrres ku desha te Dekodoj ne Operatorin VIP nga Maqedonija dhe fale ketij funksioni u dekodua me suksses, Me rrespekt.

  ReplyDelete
 34. a funksionon kjo gje me te vertet ?

  ReplyDelete
 35. ma dergo imei number une ta gjej opratorin nga ka ardhur dhe per 2 or tregoj

  ReplyDelete
 36. si i bohet pa karten origjinale, e di ndonjeri ???????????

  ReplyDelete
 37. Na vjen shume mire qe arrite ta zhbllokosh, nese mundesh mund te ndihmosh edhe te tjeret me ndonje keshille. Faleminderit

  ReplyDelete
 38. Une kam nje iPhone me operatorin amerikan AT&T, kam ndjekur kete guide por me nje ndryshim te vogel. Aty ku duhet te zgjedhim in method , the country and carrier, ne vend te kesaj zgjedhjeje, vendosim by bundle name, pastaj ne SIM ID do na dalin disa kode te ndryshem, mjafton te zgjedhni nje çfaredo dhe te provoni, njeri duhet ta zhbllokoje, provojini te gjithe, per pjesen tjeter ndiqni guiden.Une kam iPhone 4, me baseband 04.11.08 dhe tani e perdor me AMC, faleminderit djemaaaaaaa... na ofroni gjithe kete ndihme pa kerkuar asgje si shperblim, nderkohe qe faqe te tjera kerkojne para.

  ReplyDelete
 39. Si mund tia bej un se kam karten origjinale
  Te iPhone pasi e kam me chip mund te me ndihmoni si mund ta bej me nje procedure tjeter...flm

  ReplyDelete
 40. Funksionon. Ndiq hapat me kujdes

  ReplyDelete
 41. Provo me tentativa deri sa te gjesh ate origjinalin. Ske çben. nje her qe e gjen mbaje mend.

  ReplyDelete
 42. Ska procedure tjeter. Provo me tentativa deri sa te gjesh nje kod qe funksionon.

  ReplyDelete
 43. pershendetje,kam iphone me baseband 04.11.08.me ios 5.0.1 dhe deshta ta provoj sam per te zhbllokuar por se kam te kjart fillimin se si ta bej jailbreak dhe si ta bej backup te biletes se aktivizimit nese kishit mujt mem ndihmu pak se kam nevoj.

  ReplyDelete
 44. Për të bërë jailbreak shkarko redsn0w dhe ndiq hapat në këtë artikull: 
  http://www.iphonealbania.net/2011/12/jailbreak-untethered-per-ios-5x-guida.html

  Pasi bej jailbreak duhet te kthehesh tek kjo guide

  ReplyDelete
 45. a ka ndonje adrese  web qw te gjej se  kujt  carrier i perket i4 , se kjo imei.info  nuk gjen gje . 

  ReplyDelete
 46. Ndërsa për të ruajtur biletën e aktivizimit lidh iphone me cyberduck ose cdo program qe suporton ssh dhe kopjo ne pc folderin 
  /var/root/Library/Lockdown
  që eshte pjese e filesystem te iOS. Të duhet Jailbreak për të bërë këtë gje.

  ReplyDelete
 47. e gjen ajo po mos ndalo tek faqja e informacioneve, shiko poshte se ke nje link qe te jep info per baseband. prit derisa ta gjej. duhen nga 5 min deri ne 3-4 ore. te tjerat jane me lek. psh www.allgsmunlock.com

  ReplyDelete
 48. kur ta bej jailbreak a duhet te jet sim kartela origjinale ne iphone apo duhet ta heq jasht sepse kartela ende eshte aktive dhe funksionon,dhe pasi ta bej jailbreak a funksionon kjo kartel.faleminderit

  ReplyDelete
 49. shume flm kom qe dje qe e kam bere aty po  thot waiting dhe spo di se cfar te bej 

  ReplyDelete
 50. emm e Kosoven si me gjet ne kete list per unlock? Une kam Sim orginal por nuk po mundem ta bej unlock!!! 
  Nese ndokush din ndonje medot ju lutem me ndihmoni. 

  ReplyDelete
 51. funksionon por duhet te besh disa modifikime ose te instalosh dhe ta disinstalosh disa here programin sam. tashme kam 3 iphone ios 5.0.1 me bb 4.11.08 qe jane zhbllokuar dhe punojn perfekt.Djema ju faleminderit ...ju meritoni me shum se kaq.

  ReplyDelete
 52. Faleminderit Gezim

  Nese ke mundesi dhe deshire mund te ndihmosh edhe ti me eksperiencen tende perdoruesit e tjere qe mund te kene nevoje. 

  ReplyDelete
 53. Provoje me autodetect perpara dhe ne vend te country and carrier vendos automatic, per disa e gjen automatikisht shtetin dhe ID

  ReplyDelete
 54. Me karten origjinale funksionon, por qellimi i kesaj guide eshte qe ta beje te funksionoje me nje karte shqiptare. Keshtu qe te duhet te fusesh ate per ta zhbllokuar dhe plus te duhen dhe te dhenate e kartes origjinale. 

  Ndiq me kujdes guiden, i ke te shpejguara te gjitha

  ReplyDelete
 55. patjeter me shum deshire.Por kam nje pyetje? sapo shkarkova ket programin ifunbox dhe spo e kuptoj sesi mund te ruhet kartela e aktivizimit?

  ReplyDelete
 56. per te gjith ato qe nuk kane  kartat  origjinale dhe nuk dine original carrier . duhet te ndjekin hapat tek video dhe ne vend te find by country ti  bojn auto detect
  pastaj kopjoni  imsi tek sam dhe  vendoseni tek  sim  qw ndodhet me lart  mos i benin spoof . 
   sigurohuni qe numrat tek sam dhe sim te jene njesoj  
  pastaj shkoni tek faqja kryesore dhe kopjojeni dhe aty tek imsi   pra 3 imsit  te jene njesoj. 
  pastaj si tek video  jepni atempt activation  dhe nqs jane  njesoj ato  imsit do tju dali ekrani i zi , qe do te thot jeni ne rregull. 
   jepni dissable   samit  si tek video pastaj  hapni itunes dhe  ne fillim  do te thote  please put originali sim.
  hiqeni dhe vendoseni aq here deri sa te dali   iphone failed to activate . then u r done     

  ReplyDelete
 57. Beje me versionin e ri te redsn0w, eshte me e thjeshte. Pas pak do te publikojme edhe nje guide per te gjithe nese ke probleme

  ReplyDelete
 58. po e kuptoj qellimin e kesaj guide por nuk po i kam te qarta disa imtesi p.sh une kur ta bej jailbreak a duhet ta heq sim kartelen jasht sepse une e perdori ket sim ende,sepse un gjendem ne zvicer dhe dua ta bej te funksionoj me nje tjeter operator te zvicres.dhe pasi ta bej jailbreak a punon me kartelen origjinale perderisa gjendet vetem i jailbrekuar pa e instaluar sam e kto tjerat.

  ReplyDelete
 59. Shum e sakte, ne kete menyre e hapa dhe une, dhe shum thjesht do thoja thjesht pa ngaterruar hapat.. good luck all

  ReplyDelete
 60. pershendetje,kam iphone 4 bb 04.11.08 eshte i bllokuar me orange swiss a mund ta zhbllokoj me ket metod dhe ta perdori me tjeter operator zviceran,p.sh  yallo ose sunrise.

  ReplyDelete
 61. vetem edhe nje pyetje ju lutem,une se kam ber as jailbreak hala e kam par guiden e juve per jailbreak por a duhet ta bej me versioni e fundit te red snow, dhe ne kohen kur e bej jailbreak a duhet me lon kartelen sim qe e kam per momentin mrena apo me hek nga tel.

  ReplyDelete
 62. Po nuk ka lidhje, jailreak behet ne iPhone, keshtu qe nuk te prish pune.

  ReplyDelete
 63. shife kur dua te mar repon nga cydia nuk me lejon ... cfare hapash duhet te ndjek ?

  ReplyDelete
 64. Ndiq kete guiden, si te shtosh nje repo ne Cydia
  http://www.iphonealbania.net/2011/10/guide-si-te-shtojme-nje-repository.html

  ReplyDelete
 65. nuk ma merr fare se hapat i di .. ma qet error

  ReplyDelete
 66. helllo fucers :p
  kjo do tju ndihmoje te beni unlock me ane te programit SAM per ata qe kan nji iphone te HACKTIVIZUAR...
  step 1 - launch Cydia, head on to the Manage tab and add the " repo.bingner.com" source.
  step 2 - Once repository is added find the package SAM in the repository and install it.
  step 3- With SAM installed, you'll find a SAMPrefs icon on your iPhone's Springboard. Launch SAMPrefs and navigate to Utilities menu.step 4- Under Utilities, tap the option that says "Revert Lockdown to Stock". This will deactivate your hacktivation.step 5- Next, on the same screen, hit the De-Activate iPhone (clear push) button. Another message will pop up, confirming that the phone has been deactivatedstep 6- Now, if you had your iPhone already connected to your PC, remove the USB cablestep 7- click on sam next to utilities , you would see a new page this time ,click on method and select by "bundle name" and go back , beneath method click bundle and choose you your bundle or carrier to which you phone is locked and finally tap sim id , you can choose any of the option you feel like.(if you don't know to which network your phone is locked click on linkhttp://youtu.be/Q9MJucMm6qI )step 8- just connect it with iTunes and let it activate , step 9- At this point, the activation is basically complete and you can verify that by navigating to Settings -SAM -More Information. If it says Wildcard Activated, you're good to go.pastaj vazhdoni me hapat qe iphone albania ka publikuar qe nga momenti kur duhet ti beni deactivaate (e cila tani eshte e disponueshme tek utilities) tek menyja e utilitis dhe me modifikimet e tjera.. pra method bejeni BY COUNTRI AND CARRIER.. e ne vazhdim sipas guides te iphone albania :D per mua funksionoi ne iphone 4 ios 5.1 baseband 04.12.01 me jailbreak unthedherd.. gjat gjith kohes mbajeni karten qe doni te zhbllokoni ne iphone..ne fund nje backup me redsnow ;)

  ReplyDelete
 67. mos krijon konflikt me ndonje repo tjeter, se nuk ka mundesi

  ReplyDelete
 68. nje pyetje,a duhet ta bej jailbreak me versionin a fundit te red snow apo me 0.9.10b1.

  ReplyDelete
 69. si me shtu kete repo! NUk ben me del The request time out!!!! 

  ReplyDelete
 70. Po nese e ke jailbreak, mbaj ate qe ke. Nese jo beje me te fundit.

  ReplyDelete
 71. Sapo e zhbllokova iphon 4 bb 4.11.08 ju falenderoj shum se shum e kam pritur kete lajm :D
   

  ReplyDelete
 72. pershendetje iphone albania ,per te ber jilbreak me bb 04.11.08 ju keni then ne guidat e meparshme qe ky bb nuk eshte i zhbllokueshem ndersa tani a mund ta kryej jailbreak dhe ta instaloj cydian dhe te vazhdoj me sam.dhe qfar duhet te bej para se ta kryej jailbrak.me ndihmoni ju lutem.

  ReplyDelete
 73. Kryen jailbreak per versioni qe ke te instaluar dhe me pas instalon SAM dhe ndjek hapat e mesiperm. Per momentin repoja  eshte pak e ngarkuar dhe mund te jape ndonje problem, provoje me vone.

  ReplyDelete
 74. nuk po me ben me shtu repon.pom thot the request timed out.

  ReplyDelete
 75. Ruajtja e kesaj karteles se aktivizimit me redsnow behet ne fund te procedures, apo ne fillim?

  ReplyDelete
 76. por as restore spo me mer... ti vej 5.1 ?? e zhbllokon dot ?

  ReplyDelete
 77. Ne fund te proçedures e ruan dhe ke nje backup qe mund ta perdoresh me vone per aktivizimin, gjithmone nese Apple e bllokon kete menyre, per siguri behet.

  ReplyDelete
 78. shka esht problem masi pe shtoj repo repo.bingner.com tani pe instalo SAM po kryhet kejt mir kur po hi ne sam po ma qet ni mesazh spe qet si ne scren qe e keni qit ju ne tutorial pe qet ket mesazhin posht!

  Subscriber Artifical Module

  Your iPhone is currently FactoryActivated - this means you are hacktivated. Until you are not hacktivated you phone cannot be ativated to SAM is disabled.
  Please try "Revert Lockdownd" under Utilities and disable "Hacktivate"
  ju lutem me ndihmoni kam iphone 4 me at&t unatied state

  ReplyDelete
 79. Per nje iphone 4G nuk kam kartel origjinale , the ja bej ashtu si ne video po nuk kuptoj - SAM dhe SIM te jenë njelloj pastaj shkoni tek faqja kryesore dhe kopjojeni dhe aty tek imsi pra 3 ims të jenë njëlloj,

  Faqja Kryesore? 2 IMSI ja njelloj i 3ti ku duhet te shenohet ?

  ReplyDelete
 80. une pasi i kryej t egjithe hapat kur e lidh me itunes me del nuk aktivizohet me kte karte

  ReplyDelete
 81. o admin mua ai ICCID me del bosh, dhe e dyta ne fillim ate country dhe carrier ok qe vendosim te vendit  qe eshte bllokuar, po pastaj ku e vendosim albania dhe amc psh, ne te njejtin vend ?  flm

  ReplyDelete
 82. pershendetje, funksionoi super une e bera iphone 4s me ipko.

  ReplyDelete
 83. O vllai kur ke kryer keto hapa e ke mbajtur karten shqiptare ne iphone apo karten me te cilen eshte bllokuar iphone?

  ReplyDelete
 84. pershendetje iphone albania.une sapo e zhbllokova iphone 4 me bb 04.11.08 dhe po funksionon super,flm per guiden.

  ReplyDelete
 85. pershendetje  un kam iphone 4 me ios 5.1  dhe perdori me vala 900 e kom qbllokue edhe punon super valt nuk i hupin e kom kall e shkym disa her prap bon super  flm shum iphonealbani.net 

  ReplyDelete
 86. ka dal jailbreaku per iphone 4s 5.1 ?

  ReplyDelete
 87. Un kom gabu diqka po tash spo muj me bo deactive :S

  ReplyDelete
 88. pershendetje redclub A mundesh mem tregu me qfar shteti edhe me qfar kompanijee e shbllukove se une kumpanin nuk po e diii nese mundesh mem treguu te'faliminderit shum

  ReplyDelete
 89. http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=_mK9Pu-b1_g E VETMIA VIDEO QE TREGON ME PASTER NE YUTUBE ...

  ReplyDelete
 90. A mundet qe permes ketij tutoriali te dekodohet edhe Iphone 4- 5.0.1me Modem formware 04.11.08 

  ReplyDelete
 91. Ishte e mundur perpara 10 ditesh, por tani Apple e ka bllokuar kete program dhe nuk eshte me e mundur! 

  ReplyDelete
 92. apo funksionon ende SAM  me tregoni ju lutem nese mundesh ti  DENTI ME mtregu

  ReplyDelete
 93. A funksionon ende kjo metod e zhbllokimit???

  ReplyDelete
 94. A funksionon ende kjo metod e zhbllokimit???

  ReplyDelete
 95. po iphone 4 32gb i ardhur nga canada i firmes rogers mund te zhbllokohet me kete program ?

  ReplyDelete
 96. Të nderuar a eshte ende i vlefshem ky program a jo une me sa e kuptova ky nuk ish ma ne funksion respekt për ju

  ReplyDelete
 97. Të nderuar une kam nje Iphone 4 telenor versionin 5.0.1 Modem Formward 04.11.08 mirpo deri tani nuk kam mundure ta shti ne përdorim ne vala nuk e di ku eshte arsyeja ju lus nese mund dikush te me ndihmoj

  ReplyDelete
 98. Të nderuar une kam nje Iphone 4 te kompanis Telenor versioni 5.0.1 Modem Formware 04.11.08 edhe deri me sot nuk kam mundur te bëj dekodimin me ketë program ju lus nese mund te me ndihmoni

  ReplyDelete
 99. Eshte bllokuar nga Apple ky program, nuk funksionon me!

  ReplyDelete
 100. pershendetje ,, mua kur futem tek more information ,, actvation state me del Activated , kurse tek juve eshte unactivated.. po ,, nuk me pranone karte sepse eshte nga anglia ,,, ?ndonje ndihme ju lutem ?

  ReplyDelete
 101. si mund ta zhbllokoj iphonin tim ne version 6.1.2 ..ju lutem me ndimoni

  ReplyDelete
 102. Kejdi Kompjuter Argetim TiraneAugust 26, 2013 at 6:28 PM

  6.1.2 eshte e lehte fare me evasion, po si i behet me 6.1.3 qe s'ka shance me e zhblloku Iphone 4s ose 5, vetem versionet paraardhese.

  ReplyDelete
 103. Pershendetje si mund ta qes vetem ne meny iphonin ne version 6.1.3

  ReplyDelete
 104. Kam nje 3gs ios 6.1.3 kam mundesi ta zbllokoj me kete metod faliminderit

  ReplyDelete
 105. Kam nje 3gs me ios 6.1.3 bb 05 16 08 kam mundesi ta zberthej ju lutem me tregoni po patet mundesi faliminderit

  ReplyDelete
 106. pershnedjetje me esht blloku iphonii nga immei itunes me ndomoni si ta zhbllokoj

  ReplyDelete
 107. si mund ta zhbllokoj iphonin me apple ID.ka menyr??

  ReplyDelete
 108. kam nje aipone 5s apell aidi simund tazhbllokoj

  ReplyDelete
 109. Benjamin PatarriaJuly 30, 2014 at 2:38 AM

  kam marr nje iphone 5 si mund ta bej te punoj me te gjitha kartat e shiperis

  ReplyDelete
 110. Pershendetje ne Itunes Store e kam harruar Passwordin si duhet ta gjej ate

  ReplyDelete
 111. xhevdet bajraktari

  ReplyDelete
 112. pershendetje itunes stori kam iphon 4s dhe me eshte bllokuar.. dhe tani me kerkon apple id por kam harruar kodin si mund ta zhbllokoj..? flm..

  ReplyDelete