Sipas një raporti të publikuar nga Morgan Stanley, prodhimin e parashikuar për iPhone 12 mini Apple e ka kaluar në iPhone 12 Pro, konkretisht për 2 milionë njësi. iPhone 12 mini është zhgënjimi më i madh i vitit për Apple edhe pse në terësi linja iPhone 12 konsiderohet shumë e suksesshme. Madje kërkesa për iPhone 12 Pro është më fortë se sa kishte imagjinuar Apple.


Sipas një raporti të publikuar nga Morgan Stanley, prodhimin e parashikuar për iPhone 12 mini Apple e ka kaluar në iPhone 12 Pro, konkretisht për 2 milionë njësi. Në tremujorin e parë të 2021 kompania do të prodhojë më pak iPhone 12 mini dhe më shumë iPhone 12 Pro. Në letër varianti më i vogël i iPhone të këtij viti duhet të ishte një hit. Ofron eksperiencën e një flagshipi në madhësi të vogël.


Përdoruesit marrin ekranin OLED, Face ID, procesorin A14 e madje edhe 5G në madhësinë e një iPhone të vjetër. Dhe me çmim prej 699 dollarësh është modeli me kosto më të përballueshme. Por mesa duket nuk ka mjaftuar për të joshur konsumatorët të cilët janë vënë në kërkim të modeleve më të mëdha. Ndërsa iPhone 12 Pro fillon nga 999 dollarë dhe ka fuqi të avancuara fotografike mbase edhe për emërtimin “Pro” që bart. Apple nuk jep detaje rreth shitjes së modeleve individuale të iPhone.


Apple publikoi listën e shumëpritur vjetor të aplikacioneve dhe lojërave më të mira të 2020. Njëlloj si vitet e kaluara, editorët e Apple Store përzgjodhën fitues bazuar në disa faktorë si cilësia e aplikacionit, dizajni kreativ, përdorshmëria dhe përdorimi i teknologjisë së Apple.


Më të mirët e 2020-ës ishin ato aplikacione dhe lojëra që ja lehtësuan njerëzve realitetin e ri të punuarit dhe jetuarit nga shtëpia. Për shembull aplikacioni i stërvitjes në shtëpi Wakeout! ishte aplikacioni i vitit për iPhone ndërsa Zoom aplikacioni i vitit për iPad.


Disney+ i cili ndihmoi familjet duke i argëtuar me përmbajtje gjatë izolimit të koronavirusit ishte aplikacioni i vitit për Apple TV. Ky shërbim ishte më miri edhe në Google Play. Ndërsa lista e lojërave më të mira kryesohej nga Genshin Impact i shpallur fitues edhe në listën e Google Play. Legends of Runeterra është loja e vitit në iPad; Disco Elysium loja e vitit në Mac, Dandara Trials of Fear loja e vitit në Apple TV.


Fantastical u shpall aplikacioni i vitit në Mac, ndërsa aplikacioni i qetësimit dhe gjumit Endel fitoi në kategorinë e aplikacioneve të Apple Watch. Të njëjtën bëri Google duke shpallur aplikacionin Loona si më i miri i 2020. Aplikacionet dhe lojërat më të shkarkuara të 2020 ishin:


Aplikacionet pa pagesë për iPhone

 • ZOOM Cloud Meetings
 • TikTok
 • Disney+
 • YouTube
 • Instagram
 • Facebook
 • Snapchat
 • Messenger
 • Gmail
 • Cash App


Aplikacionet me pagesë për iPhone

 • TouchRetouch
 • Procreate Pocket
 • Dark Sky Weather
 • Facetune
 • HotSchedules
 • AutoSleep Track Sleep
 • The Wonder Weeks
 • SkyView
 • Shadowrocket
 • Sky Guide


Lojërat pa pagesë për iPhone

 • Among Us!
 • Call of Duty: Mobile
 • Roblox
 • Subway Surfers
 • Ink Inc. – Tattoo Drawing
 • Magic Tiles 3: Piano Game
 • Brain Test: Tricky Puzzles
 • Brain Out
 • Coin Master
 • Cube Surfer!


Lojërat me pagesë për iPhone

 • Minecraft
 • Plague Inc.
 • Heads Up!
 • Monopoly
 • Bloons TD6
 • Geometry Dash
 • NBA 2K20
 • Grand Theft Auto: San Andreas
 • The Game of Life
 • True Skate


Samsung Galaxy Note 20 Ultra është padyshim një telefon potent me ekran të madh, kamera të fuqishme, memorie të lartë por si krahasohet me telefonin e Apple kur bëhet fjalë për performancën? Jo aq mirë. YouTube Gary Sims vuri telefonin përballë iPhone 12 dhe rezultat janë ndryshe nga ajo që shohim në letër.


E thënë thjeshtë iPhone 12 shkatërroi Note 20 Ultra. Avantazhin më të lartë e ka tek procesori ku përfundoi testimin në 32.5 sekonda krahasuar me Note 20 Ultra në 38 sekonda. Gjithashtu fitoi bindshëm edhe në testimin grafik. iPhone 12 përfundoi testimin në 1 minutë e 3 sekonda ndërsa Note 20 plot 14 sekonda më herë.


Ndryshe nga testime që jeni mësuar të shikoni, ky testim fokusohet tek aftësia e telefonit për të punuar me aplikacione dhe jo në hapjen e tyre. Është një testim i vërtetë i fuqisë së smartfonit. Kështu ky krahasim vendos procesorin më të mirë celular të Apple A14 Bionic me procesorin më të mirë të smartfonëve Android Snapdragon 865 Plus. /iPhoneAlbaniaKur iOS 14 debutoi në Shtator, Google ishte ndër zhvilluesit e parë të jashtëm që erdhi me një widget për ndërfaqen e re të iPhone dhe iPad. Tani kompania lançoi një widget për Gmail, Drive dhe Fit. Widgets e reja janë më të dobishme. Në rastin e Google Fit jo vetëm që dtregon progresin e bër ditor të hapave por edhe aktivitetin javor.Ndërsa ajo e Gmail bën me të vërtetë punë. Përdoruesit mund të kërkojnë e-mail, të fillojnë një të ri dhe të shohin numrin e e-maileve të palexuara. Google është duke punuar edhe në widgets për Google Calendar dhe Chrome. I pari tregon takimet që keni dhe i dyti të kërkoni një URL, të hapni një tab në modalitetin privat, të bëni kërkim zanor dhe të skanoni një kod QR.


Widgets e Gmail, Drive dhe Fit mund ti shtoni në ekranin e iPhone dhe iPad nga dita e sotme. Calendar do të vijë javët e ardhshme ndërsa Chrome vitin e ardhshëm. /iPhoneAlbania


Apple prezantoi serinë iPhone 12 në një konferencë që u mbajt dje, me katër modele: iPhone 12 Mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro dhe iPhone 12 Pro Max. Tashmë janë bërë edhe krahasimet e para mes tyre. Ja cilët janë dallimet mes iPhone 12,  iPhone 11 dhe iPhone XR.


Dizajni


iPhone 12: 146.7 x 71.5 x 7.4 mm, 164g

iPhone 11: 150,9 x 75,7 x 8,3 mm, 194 g

iPhone XR: 150.9 x 75.7 x 8.3 mm, 194g


Apple iPhone 12 ka korniza alumini dhe është katror në vend se të ishte i rrumbullakët, dhe vjen me një sistem të dyfishtë të kamerave të pasme në këndin e sipërm të majtë. Apple iPhone 11 dhe iPhone XR ofrojnë një dizajn të ngjashëm me modelet iPhone 12 në atë që të dy vijnë në një numër ngjyrash, ofrojnë një kornizë alumini. Por iPhone XR dhe 11 janë më t1% rrumbullakosur se modelet e iPhone 12, transmeton Telegrafi.


IPhone XR është rezistent ndaj ujit IP67, megjithatë, mundëson që ajo të zhytet deri në një metër për 30 minuta, ndërsa iPhone 11, iPhone 12 janë të gjitha të vlerësuara me IP68. iPhone 12 dhe iPhone 11 të gjithë kanë një kamerë të dyfishtë të pasme, Ndërkohë, iPhone XR ka një kamerë të vetme të pasme.


Ekrani


iPhone 12: 6.1 inç, OLED, rezolucion 2558 x 1170 piksel, HDR, 1200 nit

iPhone 11: 6.1 inç, LCD, rezolucion 1792 x 828 piksel, pa HDR, 625 nit

iPhone XR: 6.1 inç, LCD, rezolucion 1792 x 828 piksel, pa HDR, 625 nit


iPhone 12 ka ekran OLED me HDR dhe një shkëlqim maksimal prej 1200 nit. iPhone 12 ka një ekran 6.1 inç me një rezolucion 2532 x 1170 piksel. iPhone 11 dhe iPhone XR të dy kanë ekrane 6.1 inç, Liquid Retina LCD me një rezolucion prej 1792 x 828 piksel. As iPhone 11 as iPhone XR nuk kanë HDR dhe nuk janë aq të ndritshëm sa iPhone 12, megjithëse do të vëreni mungesën e HDR vetëm nëse i vendosni krah për krah me një nga iPhone 12.


Kamera


iPhone 12: Kamera e pasme dyfishe (kënd i gjerë 12MP dhe kënd ultra i gjerë), kamera e përparme 12MP TrueDepth

iPhone 11: Kamera e dyfishtë e pasme (kënd i gjerë 12MP dhe kënd ultra i gjerë), kamera e përparme 12MP TrueDepth

iPhone XR: Kamera e vetme e pasme (12MP), kamera e përparme 7MP TrueDepth


iPhone 12 ka kamerë të pasme të dyfishtë, të përbërë nga një sensor me kënd të gjerë 12 megapiksel me hapje af / 1.6 dhe një sensor me kënd ultra të gjerë me hapje af / 2.4. iPhone 11 gjithashtu ka një kamerë të dyfishtë në pjesën e pasme, të përbërë nga një sensor 12-megapiksel me kënd shumë të gjerë me një hapje të f / 2.4 dhe një sensor me kënd të gjerë me një hapje pak më të ngushtë të f / 1.8 në krahasim me iPhone 12.


Modelet iPhone 12 gjithashtu kanë regjistrim video HDR me Dolby Vision deri në 30 fps. Ndërkohë, iPhone XR ka një kamerë të vetme 12 megapikselë me një hapje f / 1.8, stabilizim optik të imazhit dhe zoom digjital deri në 5x.


Hardware


iPhone 12: Çipi A14, 64/128/256, Dual SIM 

iPhone 11: Çipi A13, hapësira ruajtëse 64/256/512 GB, Dual SIM

iPhone XR: çip A12, hapësirë ëruajtëse 64/256/512 GB, Dual SIM 


Një nga ndryshimet kryesore midis modeleve të iPhone 12 dhe iPhone 11 më të vjetër dhe iPhone XR është hardueri. Siç do të prisnit, iPhone 12 ka një pajisje të fortë, duke lëvizur nga çipi A13 i vendosur në iPhone 11 dhe A12 në iPhone XR tek çipi A14.


Të katër modelet vijnë me mundësi ruajtje 64 GB, 128 GB dhe 256 GB dhe microSD për zgjerimin e hapësirës nuk është i disponueshëm në asnjë model. Modelet iPhone 12 kanë aftësi 5G, ndërsa iPhone 11 dhe iPhone XR janë vetëm 4G.


Çmimi


iPhone 12: Nga 799 dollarë

iPhone 11: Nga 599 dollarë

iPhone XR: Nga 499 dollarë


iPhone 12 fillon me 799 dollarë. Me prezantimin e modeleve të iPhone 12, Apple iPhone 11 tani fillon me 599 dollarë. iPhone XR fillon në 499 dollarë, duke e bërë atë një alternativë më të lirë. Apple iPhone 12 ka disa përmirësime mbi iPhone 11, me procesorin, ekranin e përmirësuar, dizajnin e rafinuar dhe aftësitë 5G si dallimet më të mëdha. /iPhoneAlbania


Ditën e djeshme në eventin “Hi, Speed” (Përshëndetje, Shpejtësi) të mbajtur në Apple Park nën drejtimin e drejtorit të përgjithshëm të kompanisë, Tim Cook janë prezantuar modelet e reja të “iPhone 12” me rrjetin 5G, aksesorët MagSafe dhe HomePod mini. Çfarë ndryshimesh sjell “Apple” dhe gjithçka ka ndodhur në këtë event e zbuloni më poshtë.

“iPhone 12”


Modeli i shumëpritur “iPhone 12” më në fund është prezantuar mbrëmjen e djeshme në eventin e “Apple” pak më vonë se zakonisht për shkak të pandemisë së koronavirusit. 11% më i hollë, 15% më i vogël dhe 16% më i lehtë do të jetë modeli i ri i telefonave të “Apple”.


Modelet e fundit të “iPhone 12” janë të disponueshëm me rrjetin 5G, çipin e ri A14 Bionic (6 core CPU, 4 core GPU), më i shpejti në çdo telefon sipas “Apple”. Ekrani OLED dhe një mburojë qeramike e cila është 4 herë më rezistente ndaj rënieve krahasuar me modelet e mëparshme. Të gjitha modelet kanë edhe versionin e natës për kamerën. 5G, por jo vetëm për rrjetin, por edhe ngjyrat e këtij modeli do të jetë i disponueshëm në 5 versione.
“iPhone 12 mini”
është telefoni më i vogël i cili mundëson teknologjinë 5G.

“5G do të sjell një tjetër nivel performance për shkarkim dhe ngarkimin, cilësi më të lartë transmetimi video, më shumë lojëra interaktive dhe shumë më shumë,” u shpreh drejtori i përgjithshëm Tim Cook. Me modelet e reja sipas “Apple” ju zotëroni një “studio filmash” me kamerën e “iPhone 12”, sepse mund të regjistroni video në cilësinë 4K HDR me Dolby Vision. Të editoni gjithçka keni kapur përmes aplikacionit të fotove ose videot në iMovie. 

Kjo teknologji deri tani është përdorur vetëm në industrinë kinematografike dhe nuk e ka asnjë telefon tjetër, por tani është në xhepin tuaj. Nata është gjithmonë perfekte tani edhe për një selfie me “night mode” në kamerën e përparme, video me pak dritë ose fotot në errësirë nuk janë më një problem për iPhone.


Telefoni i ri iPhone do të jetë i disponueshëm në shitje nga data 13 nëntor në 4 modele të ndryshme: iPhone 12 për 799$, iPhone 12 mini 699$, iPhone 12 Pro ka një çmim prej 999$ ndërsa iPhone 12 Pro Max për 1099$. Për ta bërë këtë telefon më të kujdesshëm ndaj mjedisit dhe duke shkuar në ndotje zero në vitin 2030 sipas parashikimit të “Apple”. Kompania ka vendosur që të mos vendosi më adoptor karikimi në kuti dhe kufje, por vetëm fisha USB-C.


“HomePod Mini”


Produkti i ri i prezantuar nga “Apple” ishte “HomePod Mini”. Një asistent inteligjent, kontrolloni gjithçka përmes Siri. Ju mund të jepni komanda dhe ato të dëgjohen në shtëpinë tuaj nga HomePod. Në pjesën e sipërme është një ekran me prekje përmes të cilit mund të filloni ose ndaloni këngët tuaja ose të ndryshoni volumin. Kjo paisje ju mundëson një cilësi të lartë të zërit dhe veçorinë e audios 360 gradë. Nga 16 Nëntori do jetë i disponueshëm me një çmim prej 99$.
“MagSafe”

Pjesa e pasme e iPhone është magnetike dhe aksesorët tani mund të ngjiten pas telefonit tuaj. Karikuesa, kasa, portofola tani janë vetëm një prekje larg.

Apple ka njoftuar se sot më 15 Shtator do të organizojë një eveniment special ku pritet të prezantojë modelet e reja Apple Watch dhe një iPad të përditësuar. Që prej 2012-s Apple ka prezantuar çdo Shtator modelet e reja të iPhone. Por këtë vit sipas CFO së Apple Luca Mastri, iPhone-t e rinj do të vinë disa javë me vonesë për shkak të problemeve me zinxhirët e prodhimit për shkak të pandemisë Covid-19.

Deri tani spekulimet thonë se linja e re e iPhone do të prezantohet në Tetor prandaj me shumë gjasa evenimenti i sotëm i dedikohet iPad dhe Apple Watch. Megjithatë askush nuk është i sigurtë se çfarë kompania do të zbulojë më 15 Shtator. Mark Gurman i Bloomberg citon burimet e tij se iPhone nuk debuton deri në Tetor.

Të gjitha modelet e iPhone 12 pritet të kenë ekrane OLED dhe çipin A14 të Apple i ndërtuar mbi arkitekturën 5-nanometër. Së fundi ato vinë me teknologjinë 5G nëse duhet të besojmë spekulimeve disa mujore. /iPhoneAlbania